Öğrencilere yardım için banka İBAN Numarası TR09 0020500000088422800001 Kuveyt Türk destekleriniz için teşekkür ederiz. Allah yaptığınız ve yapacağınız hayırları kabul etsin. Aidat ve bağışlarınızı dernek görevlerinize iletebileceğiniz gibi Kuveyttürk Bağcılar Şubesi 884228-1 nolu hesabada yatırabilirsiniz. Sinop Boyabat Çeşnigir Köyü Derneği
Duyurular

Derneğimizin organizesinde köylülerimizin katkıları ile üniversite okuyan öğrencilerimizin ilk yardımları hesaplarına havale edilmiştir. Öğrencilerin yardımlarının aksamaması için köylülerimizin desteğini beklemekteyiz.

Öğrencilere yardım için banka İBAN Numarası TR09 0020500000088422800001 Kuveyt Türk destekleriniz için teşekkür ederiz. Allah yaptığınız ve yapacağınız hayırları kabul etsin.

Çeşnigir Köyü Derneği Yönetimi


Değerli köylülerimiz, Aidat ve bağışlarınızı dernek görevlilerimize iletebileceğiniz gibi Kuveyttürk Bağcılar Şubesi 884228-1 nolu derneğimizin banka hesabınada yatırabilirsiniz.

Çeşnigir Köyü Derneği Yönetimi


 


Değerli Köylülerimiz!

Web sitemiz hizmete girmiş ve güncellenmeye devam etmektedir. Özellikle bu sürede sitemizin eksikliklerinin giderilmesi ve zenginleştirilmesi için desteklerinizi bekliyoruz. Fotoğraf ve Video ekleme bölümünden bizlere katkıda bulunabilir veya elinizdeki dosyaları bizlere ulaşarak gönderebilirsiniz. Hayırlı günler..

Sinop Boyabat Çeşnigir Köyü Derneği


 


                                                          NEREDEN NEREYE......

            Köyümüz, bundan  50-60 yıl  öncesine kadar neredeyse dışarıya hiç göç vermeyen, tarım ve hayvancılıkla kıt kanaat geçinen yarı göçebe bir topluluktur.Kış aylarında ovada, yaz aylarında yaylada,ekilen yere göre farklı yerlerde yaşayan insanlardı.Evler ahşaptan, genellikle tek odalı idi.İnsanların yaşamları çileli, fakirliğin zirve yaptığı yıllardı.Bir yıl ailenin sadece ekmek ihtiyacını karşılayacak kadar mahsulü varsa zengin kabul edilirdi.İnsanlar sadece kendi ürettiklerini tüketirlerdi.Pazar dan bir gaz yağı bir kaya tuzu, yılda bir top alacalı basma alınca ihtiyaçlar tamamlamış sayılırdı.Herkes çarık giyer,kara lastik ayakkabıyı çoğu aile alamazdı.Bütün bu yoksulluğa rağmen insanlar mutluydu.İnsanlar birbirlerine yardım eder ,bir karşılıkta beklemezlerdi.Kimin orağı kalmışsa herkes koşar geride kalanın tarlasındaki orağı biçerdi. Yaz ayının uzun günlerinde kızgın güneşin altında akşama kadar bellerinin ağrımasına aldırmadan yardım ederlerdi.Köyümüz o zaman henüz kapitalizm denen belayla tanışmamıştı.O yıllar herkes rolünü bilir,gençler kapının önünde oturur, büyüklerin sözünü dinlerlerdi.Kısacası örf ve adetlerin yaygın olduğu yıllardı.

         Evin en büyük erkeğinin otoriter olduğu,büyük küçük herkesin itaat ettiği,ataerkil  insanların yaşadığı bir yer idi köyümüz.Kadınlar sabahın erken saatinden gece  başını yastığa koyuncaya kadar hemen her işi yapardı.O zaman insanlar hastane nedir ? bilmez: kadınlar genelde tarlada çalışırken doğum yaparlardı.Bağda bahçede, hayvanların bakımında, inek ve koyunların sağılmasında, çeşmeden suyu taşımaya, samanlıktan samanın taşınmasına,çamaşırların yıkanmasından  yufka ekmeğin yapılmasına, her işi kadınlar yapar. Bütün bu kadar işlerin yapan kadın evin erkeği tarafından değer verilmez, tatlı dil söylenmezdi.Kadın bir yumurtayı  bile kocasına danışmadan birine verme yetki yoktu.Doğum oranları yüksek ,genelde 7-8 çocuk olurdu.Doğum oranı gibi ölüm oranları da yüksekti.

        Çocuklar,ailenin nimetine ortak oldukları gibi külfetlerine de ortak olurlardı.Daha ayakları yere basar basmaz işle tanışırlar; hayvanları otlatmaya giderler, çeşmeden su taşır,bağda bahçede kendine verilen işleri yaparlardı. Okula gidenler ya birleştirilmiş sınıflarda okur; ya da çiftli eğitim sistemiyle eğitim görürlerdi. Siyah önlük giyer,torba çantalarla kitap defterleri taşırlardı. Ellerinde birer odunda bulunurdu; çünkü sobayı yakmak için oduna ihtiyaç vardı.Okuldan ve işten arta kalan zamanlarında çelik çomak,tiko, dudu kız, meldil kapmaca vs oyunlar oynarlardı. Kışın kızak kayılır, herkes kendi kızağını kendi yapardı.Şimdi ki gibi hazır oyuncaklar bulunmaz; kara lastik ayakkabıların topukları teker yapılır, Beş on ağaçlarından kamyon yapılırdı.Çocuklar köyün içinden geçen çaya göl yapar, orada çimerlerdi.Çocuklar doğayı, hayatı erkenden tanıma imkanı bulurlardı.

            Dini inanış örfe dayalı,İnsanlar dini babaların, atalarında gördükleri gibi yaşarlar, hiç bir şeyi sorgulamazlardı.Hocalar Kur anı Kerimi iyi bilirlerdi. Arapça ve fıkıh konularında zayıf bilgiye sahiptiler.O zaman hocalara maaş verilmez;köylü yılda bir teneke buğday veya arpa verirlerdi.Eğitimlerini kendinden büyük hocalardan alır, köyün dışına askerlik hariç çıkılmazdı.

     Evin büyükleri yaşlanınca  çocukları bakar, yaşlılar kimseye muhtaç bırakılmazdı.Bu gün ki;sorunlar o zaman yaşanmazdı. Şimdi çocuklar büyükşehirlerde yaşlılar köyde. Çocuklar köye gidemiyor, yaşlılar şehirde duramıyor.

       Yıllar bir birini kovalarken 1950 li yılların sonlarına doğru ülkemizdeki endüstrileşme ve sanayileşme ile çevre köylerde olduğu gibi bizim köyümüzde daha rahat yaşam sürme hayaliyle büyükşehirlere özellikle İstanbul a göç başladı.Önceleri göç verme seyrekken 1980 Özal'lı yıllarda göç hız kazanmaya başladı.1990 lı yıllarda artık köylerde 50 yaşın altında neredeyse insan kalmadı.Anadolu da ki köyler sanki yaşlılar yurdu oldu.Köylerde yaşlılara bakım sorunu bu yıllarda sorun haline geldi.2000 li  yıllarda gençler büyükşehirlerde bir iş bulmuş, geçimini sağlarken, ihtiyarlar maalesef şehirlere uyum sağlayamamış, doğup büyüdükleri topraklardan kopamamışlar.

           Büyük bir metropol olan İstanbul da köylülerimiz her biri bir semte yerleşmiş, çocukları burada dünya ya gelmiş,burada büyümüş, köyümüzün kültürünü tanıma imkanı bulamamışlar.Kendi öz kültürünü, akrabalarını,köylülerini tanımadan yetişmişlerdir.İşte Derneğimiz meydana gelen bu büyük eksikliği gidermek, gençlerimize, çocuklarımıza akrabalarını köylülerini ve kültürünü tanıtmak, köylülerimizin düğününde, cenazesinde ve bayramlarda bir araya getirmek ve  çocuklarımızın nereden geldiklerini bilmeleri  amacıyla 1971 yılında köyümüzün büyükleri  tarafından kurulmuştur.İnsan düşünmeden edemiyor... Nereden nereye...

 Selam dua ve sağlıcakla kalın , başka bir yazıda buluşma ümidiyle...

 

İsmail KÖSEBEY

 

 

 

 


HAKKINDA

DEĞERLİ KÖYLÜLERİMİZ,KÖYÜMÜZE AİT OLAN (ÇEŞNİGİR KÖYÜ COM.)

İNTERNET SİTEMİZİ FAALİYETE GEÇİYORUZ.SİTEMİZİ DAHA ÖNCE TAKİP EDEN ÜYELERİMİZ VE DOSTLARIMIZIN SİTE ÇALIŞMALARI  İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ FİKİR VE GÖRÜŞLERİNİ BİZLERE BİLDİRMESİNİ TALEP EDİYORUZ.DAHA GENİŞ AÇILI ÇALIŞMA VE FAALİYETLER İÇİN DESTEKLERİNİZE İHTİYACIMIZ VARDIR.BU KONUDA BİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞINIZI ÜMİT EDİYORUZ. ŞİMDİDEN İLGİLENEN VE TAKİP EDEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ

KİMLER ÜYE OLABİLİR

ÇEŞNİGİR KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİMİZE İSTANBUL'DA VE YAKIN ÇEVRESİNDE İKAMETGAH EDEN  20 YAŞINI DOLDURMUŞ KÖYLÜLERİMİZ ÜYE OLABİLİR.ÜYE  OLAN TÜM KÖYLÜLERİMİZ ÜYELİKLERİ 65 YAŞINA KADAR DEVAM ETMEKTEDİR.ÜYEMİZİN 65 YAŞINDAN SONRAKİ ÜYELİĞİ ONURSAL ÜYE OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR.AYNI ZAMANDA ÜYE OLAN KÖYLÜLERİMİZİN KENDİLERİ İSTEDİKLERİ ZAMAN ÜYELİKLERİNİ  İPTAL ETTİRME HAKLARI VARDIR.

İSTANBUL DIŞINDA (KÖY, BOYABAT)VEYA BAŞKA ŞEHİRLERDE İKAMET EDEN KÖYLÜLERİMİZİ DE FAHRİ ÜYE OLARAK DERNEĞİMİZE KAYIT EDİYORUZ.FAHRİ ÜYELERİMİZİN DE  DERNEK ÇALIŞMALARI VE FAALİYETLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMA VE DERNEK DESTEKLERİNDEN YARARLANMA HAKLARINA SAHİPLERDİR.YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR SONUCUNDA KÖYLÜLERİMİZ BİR KISMININ ÜYE OLMADIĞINI TESPİT ETMİŞ BULUNMAKTAYIZ.ÜYE OLMAK İSTEYEN KÖYLÜLERİMİZİ DERNEĞİMİZE AİT OLAN ÜYELİK FORMUNU  DOLDURMASI GEREKMEKTEDİR.AYNI ZAMANDA YILLIK ÜYELİK AİDATLARI TOPLU VEYA  AYLIK OLARAK YATIRILABİLMEKTEDİR .ÜYE OLMAK İSTEYEN KÖYLÜLERİMİZİN  EN GEÇ 17.03.2019 TARİHİNE KADAR MÜRACAAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR 

 

 

  V

Sinop Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,7227   5,7330
EURO 6,3038   6,3152
       
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


 
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 43
Dün: 41
Toplam: 55775
  ZİYARETÇİ DEFTERİ

Görüş ve önerilerinizi bize iletelebilirsiniz.

 ZİYARETÇİ DEFTERİ
     
 Ad Soyad :   
 Derneğimize  üyemisiniz? :
 E-posta :
 Telefon :  
 Mesajınız :
Güvenli Kod :
   
   
   


Ziya DEMİRTAŞ
2018-2019 Öğretim yılı derneğimizden burs talep edip uygun bulunan 13 öğrencimizin bursları hesaplarına yatırıldı. Hayırlı uğurlu olsun. Üyelerimizden daha fazla destek bekliyoruz. Teşekkürler
25.10.2018 22:42:02
İSMAİL KÖSEBEY
2017 2018 öğretim yılında Derneğimizden burs almak isteyenler için Yönetim Kurulumuzun belirlediği şartlar aşağıdaki gibidir. 1.Derneğimizin üyesinin oğlu ya da kızı olmak. 2.Devlet Üniversitesinde okuma 3. 4.yıllık lisans seviyesinde eğitim görme.4.Ailenin aylık geliri, kişi başı 600.00 tl ve altında olma.5. Dernek faaliyetlerimize iştirak etmeyi taahhüt etmesi.6. İleride derneğimize katkıda bulunmayı taahhüt etmek.7.Köyümüzün örf, adet ve gelenekleriyle uyumlu olma.
02.08.2017 14:24:08
Ziya Demirtaş
Öğrencilere yardım için banka İBAN Numarası TR09 0020500000088422800001 Kuveyt Türk destekleriniz için teşekkür ederiz. Allah yaptığınız ve yapacağınız hayırları kabul etsin.
06.11.2016 23:00:32
Ziya Demirtaş
Derneğimizin organizesinde köylülerimizin katkıları ile üniversite okuyan öğrencilerimizin ilk yardımları hesaplarına havale edilmiştir. Öğrencilerin yardımlarının aksamaması için köylülerimizin desteğini beklemekteyiz.
06.11.2016 22:57:42
Ziya Demirtaş
Hakkın Rahmetine kavuşan merhum Mustafa KILIÇASLAN abimize Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabır vermesini dilerim. Mustafa Abi'mizin iyi bir Müslüman ve itibarlı insan olduğuna şahitlik ederim. Mekanı cennet olsun. Allah bizlere de hayırlı işler yaptırsın. İnşaAllah amin.
06.11.2016 22:45:45
Ziya DEMİRTAŞ
Hyırlı geceler Mahmut kardeş çalışmaların için teşekkür "Yararlı Linkler" deki formlara bir gözatı ver güncel olursa iyi olur.
29.10.2016 00:16:00
Murat köse
Mübarek Kurban Bayraminizi En Kalbi Duygularim ile Kutlarim Sizlere Ve ailenize Huzur Mutluluk Ve Bereket Getirmesini Dilerim HAYIRLI BAYRAMLAR Murat köse
15.09.2016 01:01:24
Abdullah kösebey
Kurban bayramınız en içden dileklerimle kutlarım
14.09.2016 23:57:04
Mahmut Saka
Tüm köylülerimizin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyor, Tüm islam alemi olarak daha huzurlu bayramlara ulaşabilmeyi temenni ediyorum.
09.09.2016 00:56:02
Ahmet Yıldız
Site süper
29.08.2016 11:30:22
merve ceyda nur özcan
sitemizin hayırlara vesile olmasını CENABI ALLAHTAN niyaz ederim saygılarımla siirt
02.08.2016 23:51:54
MUSTAFA ÖZCAN
MERHABALAR SİTEMİZ HAYIRLI OLSUN
15.07.2016 18:59:30
MEHMET AKİF ÖZCAN
SİTEMİZ HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN ÇANAKKALEDEN SELAMLAR
12.07.2016 19:03:25
Bilal Saka
Bu siteyi hazırlayanlara emegi gecen arkadaşlara çok teşekkür ederim hizmetlerin devamını bekleriz
06.07.2016 20:44:04
Sami saka
Sitemizin hayırlı olması dileğiyle
06.07.2016 20:33:55
EMRE ÖZCAN
Merhabalar Sitemiz başlangıç aşaması için çok güzel olmuş.Yer yer geliştirilmesi ve düzenlenmesi gereken yerlerin olduğu görülüyor.Sonraki aşamalarda bu aksaklıklarında düzeltilmesiyle,harika bir görünüme kavuşup aktif halde kullanılan sitelerden biri olacağına inancımız tam.Emeği geçenlere teşekkür ederim.
05.07.2016 01:49:26
Mehmet Ali Eker
Hayırlı olsun inşallah.
04.07.2016 00:14:29
Murat köse
Hayırlı ugurlu olsun internet sitesi aracılığıyla genç arkadaş lar imizla konuşma imkanıda bulmuş olucaz herkese slmlar hayırlı olsun
03.07.2016 14:25:05
Zekeriya Atabey
Hayırlı olsun. Yolunuz açık olsun
03.07.2016 12:51:06
Mehmet ÖZTÜRK
Hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürler.İnsanımıza faydalı olmasını diliyorum.SİTEMİZİN GELİŞMESİ İçin herkesin katkıda bulunmasınıda özellikle beklediğimizi belirtmek istiyorum.
26.04.2016 14:16:04
1 2 Geri İleri 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Ziya DEMİRTAŞ
2018-2019 Öğretim yılı derneğimizden burs talep edip uygun bulunan 13 öğrencimizin bursları hesaplarına yatırıldı. Hayırlı uğurlu olsun. Üyelerimizden daha fazla destek bekliyoruz. Teşekkürler

İSMAİL KÖSEBEY
2017 2018 öğretim yılında Derneğimizden burs almak isteyenler için Yönetim Kurulumuzun belirlediği şartlar aşağıdaki gibidir. 1.Derneğimizin üyesinin oğlu ya da kızı olmak. 2.Devlet Üniversitesinde okuma 3. 4.yıllık lisans seviyesinde eğitim görme.4.Ailenin aylık geliri, kişi başı 600.00 tl ve altında olma.5. Dernek faaliyetlerimize iştirak etmeyi taahhüt etmesi.6. İleride derneğimize katkıda bulunmayı taahhüt etmek.7.Köyümüzün örf, adet ve gelenekleriyle uyumlu olma.

Ziya Demirtaş
Öğrencilere yardım için banka İBAN Numarası TR09 0020500000088422800001 Kuveyt Türk destekleriniz için teşekkür ederiz. Allah yaptığınız ve yapacağınız hayırları kabul etsin.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler